تاریخچه تاسیس

شرکت پلی اکریل ایران

شرکت پلی اکریل ایران در ۲۴مرداد۵۳ با مشارکت تعدادی از بانک های تخصصی ایرانی و شرکت دوپان دونمور و بخش خصوصی آمریکا تاسیس شد و در تهران با شماره ۱۹۴۱۳ به ثبت رسید.

در سال های ۱۳۵۷ و ۱۳۶۰ بهره برداری از کارخانه های اکریلیک و پلی استر آغاز گردید و شرکت در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۶۱ با شماره ۴۵۰۰ در اداره ثبت شرکت های اصفهان به ثبت رسید.

در سال ۷۹کارخانه اکریلیک۲ با توجه به طرح های توسعه شرکت و با تولید الیاف و نوار اکریلیک و با سرمایه شرکت، تحت لیسانس اسنیا ایتالیا بهره برداری شد.

دوپُن، (به انگلیسی: DuPont) شرکت صنایع شیمیایی آمریکایی است، که در ماه ژوئیه ۱۸۰۲ به عنوان یک کارخانه تولید باروت توسط ایلودر ایرنه دوپونت تأسیس شد.

شرکت دوپُن، در سال ۲۰۰۹ سومین شرکت شیمیایی جهان، بر اساس ارزش بازار و نهمین شرکت شیمیایی، از نظر میزان درآمد بوده‌است. سهام این شرکت، جزئی از میانگین صنعتی داو جونز است.

DuPont.svg

در قرن بیستم، دوپُن بسیاری از پلیمرها را توسعه داد، مانند: وسپل، نئوپرین، نایلون، کوریان، تفلون، مایلار، کولار، پلی تترافلوئورواتیلن، فیبر، نومکس، تیوک، سورونا و لای کرا. دوپانت، فرئون (کلروفلوئوروکربن) را توسعه داده که از آن در صنعت یخچال‌سازی استفاده فراوانی شد. بعدها تغییراتی در ساختار آن ایجاد نمود، تا بیشتر با محیط زیست سازگار باشد. این شرکت همچنین در رنگدانه‌های مصنوعی از جمله کروم فلایر را نیز، توسعه داد.

مارک‌های تجاری شرکت دوپونت، بر روی مواد تولید شده بسیاری، ماندگار شده‌است. از موادی که برای اولین بار توسط این شرکت تولید شده‌است می‌توان به فیبرهای آرامید (کولار) اشاره کرد.

TOP